V severním se nachází rektorát univerzity, v jižním traktu je knihovna. Rozvoj vysokého školství ve Zlíně si totiž vyžádal její kvalitnější zázemí i vyšší úroveň, včetně usnadnění přístupu k multimediálním databázím prostřednictvím vysokorychlostního internetu. „Stávající prostory se potýkaly i s nedostatkem plochy vzhledem ke kapacitě skladů a depozitářů, která byla již zcela vyčerpána," uvedl již dříve rektor univerzity Ignác Hoza. Nová knihovna by tak měla sloužit asi 13 tisícům uživatelů a přístupná bude také veřejnosti. Budova má i přednáškový sál se 450 studijními místy vybavenými výpočetní technikou.
Rozvoj zlínské univerzity však není patrný jen ve Zlíně. Tři nová detašovaná pracoviště se totiž od letošního akademického roku otevírají i v Praze, Prostějově a Bzenci.
Fakulta aplikované informatiky bude od září vyučovat svůj bakalářský studijní program Inženýrská informatika, studijní obor Bezpečnostní technologie, systémy a management nejen ve Zlíně, ale nově také v Praze. Výuka bude probíhat ve spolupráci se společností TRIVIS, která sdružuje sedm středních a jednu vyšší odbornou školu v oblasti kriminality a krizového řízení. Možnosti studovat zlínskou univerzitu v Praze bude využívat asi 30 studentů v ročníku.
Fakulta technologická zahájí od září výuku na nově vybudovaném detašovaném pracovišti v Prostějově, v bývalé základní škole na Husově náměstí. V prezenční formě tam bude asi 80 vysokoškoláků studovat bakalářský studijní program Ekonomika a management, studijní obor Logistika a management.
Třetím městem, kam se letos rozšíří zlínská univerzita, je Bzenec. „Navážeme na tamní dlouholetou tradici konzervárenské výroby," uvedl rektor univerzity Ignác Hoza. Fakulta technologická nabízí na tomto pracovišti studium v programu Chemie a technologie potravin, studijní obor Technologie a řízení v gastronomii a studijní obor Chemie a technologie potravin se zaměřením Konzervárenské technologie. Celkem bude v Bzenci studovat asi 120 vysokoškoláků.
Několik stovek posluchačů potravinářských oborů má UTB v Kroměříži, a to v prostorách Střední školy hotelové a služeb. Na škole je možnost studovat v programech Fakulty technologické Chemie a technologie potravin, obor Technologie a řízení v gastronomi a Vyšší odborné školy potravinářské a Střední průmyslové školy mlékárenské Chemie a technologie potravin, zaměření Technologie mléka a mléčných výrobků.
Dlouhodobou spolupráci má UTB rovněž ve Vsetíně na Střední průmyslové škole strojnické. Tam je od roku 1999 vybudováno pracoviště Fakulty technologické, studijní program Procesní inženýrství, na němž studuje asi 60 studentů. Fakulta aplikované informatiky se zase rozšířila do Přerova. Na půdě Střední průmyslové školy v Přerově studuje asi 20 zájemců o informatiku.
Důvodem budování detašovaných pracovišť je zlepšení dostupnosti vysokoškolského studia pro zájemce z menších měst. Univerzita garantuje kvalitu studia na těchto pracovištích. Převážnou část studia absolvují posluchači na detašovaném pracovišti, kam za nimi pedagogové dojíždějí. Musí však počítat s tím, že na některé přednášky a na složení zápočtů a zkoušek je nezbytné přijíždět do Zlína.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně má v současné době pět fakult, na nichž bude v nadcházejícím akademickém roce studovat zhruba 12 000 studentů. Kromě Zlína, kde probíhá výuka v deseti budovách, má škola také několik detašovaných pracovišť. Největší z nich je detašované pracoviště v Brně, kde Fakulta humanitních studií ve spolupráci s Institutem mezioborových studií realizuje kombinovanou formu studia Sociální pedagogiky. Obor má na 1 500 posluchačů. Další velké detašované pracoviště je od roku 2006 v Regionálním vzdělávacím centru v Uherském Hradišti, kde jsou vyučovány studijní programy Fakulty technologické (Ekonomika a management, obor Logistika a management a Chemie a technologie potravin, obor Konzervárenské technologie) a Fakulty multimediálních komunikací (studijní program Výtvarná umění, obor Multimédia a design). V brzké době by měla v Uherském Hradišti vzniknout samostatná, v pořadí šestá fakulta zlínské univerzity.