„Na naše pracovníky se může obracet každý, kdo uvažuje o podání patentové přihlášky, užitného vzoru, ochranné známky a podobně,“ představuje pracoviště ředitelka Univerzitního institutu Jindřiška Ondráčková.
Téměř čtvrtinu z přihlášených patentů a průmyslových vzorů podali vloni pracovníci UTB. „Za univerzitu jsme podali 11 přihlášek vynálezů, 8 přihlášek užitných vzorů a 1 přihlášku průmyslového vzoru Společenství s právní ochranou v celé Evropské unii,“ vypočítává patentová zástupkyně Dana Kreizlová.
Vloni tak pracovníci UTB získali například patent na výrobu materiálů pro hypertermickou léčbu nádorů. Tyto materiály jsou schopné zahřát nádorové buňky a tím je zničit, aniž by přitom utrpěla okolní zdravá tkáň. Patent nyní vyzkouší jedna z nemocnic v ruském Petrohradě. „Využití ve zdravotnictví najdou také medicínské gely pro krytí ran nebo medicínské hadičky a cévky,“ dodává Ondráčková. Zajímavé jsou i další přijaté projekty, například ovladač pro řízení strojů, který lze využít k ovládání motorizovaného křesla pro invalidy, ale i pro robotické systémy v průmyslových výrobách.
Výsledky výzkumné činnosti nachází uplatnění nejen v České republice. V lednu letošního roku například na UTB jednal velvyslanec Gambie o projektu výstavby jednotky na výrobu zdravotnických potřeb v této západoafrické zemi, podobný projekt se připravuje i pro Mongolsko.