„V první, zkušební fázi, předpokládáme, že každý den bude v centru města pracovat maximálně dvacet dlouhodobě nezaměstnaných. Jestliže by všichni měli sjednanou práci na třicet hodin měsíčně a pracovali by pět pracovní dnů po šesti hodinách v týdnu, mohlo by v průběhu měsíce pracovat až osmdesát nezaměstnaných,“ řekla tajemnice magistrátu Helena Eidová.
Podle jejích slov se bude veřejná služba ve Zlíně vztahovat na nejméně náročné práce s minimálním rizikem úrazu. „Zejména se bude jednat o ruční úklid a údržbu veřejných prostranství, chodníků a vyhrabávání trávy či listí a podobně,“ doplnila tajemnice.
Mistr – vedoucí čety bude sepisovat smlouvy o výkonu veřejné služby, vést denní evidenci o odpracovaných hodinách, vydávat a po skončení směny také vybírat pracovní pomůcky jako hrábě, košťata nebo lopaty.
Institut veřejné služby zavedla od 1. července 2009 novela zákona o hmotné nouzi. Je věcí rozhodnutí obce, zda tuto službu zřídí. Veřejnou službu mohou osoby v hmotné nouzi, které pobírají příspěvek na živobytí déle než šest měsíců, vykonávat pouze na základě písemné smlouvy uzavřené v obci.
Nevykoná-li nezaměstnaný veřejnou službu, bude mu vyplácen příspěvek na živobytí ve výši existenčního minima, to je 2020 korun. Vykoná-li alespoň 20 hodin veřejné služby za měsíc, bude mu v následujícím měsíci vyplacen příspěvek na živobytí ve výši životního minima, tedy 3126 korun. Vykoná-li v měsíci alespoň třicet hodin veřejné služby, bude mu v následujícím měsíci vyplacen příspěvek na živobytí ve zvýšené výši, tedy 3679 korun.