„Od vylíhnutí historicky první želvy v Lešné neuplynul ještě ani jeden rok a na svět se od té doby vyklubaly čtyři vodní želvy Rhinoclemmys pulcherrima a šest suchozemských želv uhlířských,“ uvedla pracovnice oddělení výchovy a propagace Romana Bujáčková.
Mláďata želv uhlířských přišla na svět v inkubátoru po přibližně 130 dnech zahřívání. Po vylíhnutí měřila asi pět centimetrů a vážila kolem 40 gramů. První dny tráví malé želvičky v tmavém úkrytu nebo jsou zahrabány v substrátu. Poté, co vstřebají žloutkový vak, začnou pozvolna přijímat potravu. Na jejich jídelníčku najdeme hlavně zelenou potravu, například listy pampelišek, jitrocele nebo jetele. Od stáří dvou týdnů dostávají zeleninové směsi, jako je salát, brokolici i kousky ovoce. Dnes již svoji váhu zdvojnásobily a váží přibližně 70 gramů.
Trojice želviček, které se vylíhly v průběhu července, je již přemístěna do tropické haly Yucatán. Lidé je tam mohou obdivovat v expozici hroznýšů královských.
Dnes je ve zlínské zoo chováno osm různých druhů želv. Matamata třásnitá, tereka jednovousá, Rhinoclemmys pulcherrima, želva bahenní a želva nádherná patří k obyvatelkám sladkovodního biotopu; želva chilská, želva pralesní a želva uhlířská jsou zástupkyně suchozemských druhů. Historicky první mládě želvy se na Lešné vylíhlo v prosinci roku 2007.