„Původní termín prosinec 2008 posuneme na konec ledna 2009,“ upřesnil náměstek primátorky Hynek Steska a dodal, že dokumentace stanoví přesný postup, jak bude město Zlín v budoucnu postupovat při částečném vyčištění nádrže. „Již dříve jsme se rozhodli pro variantu, která je nejšetrnější k životnímu prostředí a při níž nedojde k pyrotechnickému průzkumu,“ řekl náměstek primátorky. Podle jeho slov se jedná také o nejlevnější z možných řešení.
Přesto předpokládané náklady na vyčištění nádrže přesáhnou deset milionů korun. „Pokud se nám podaří získat dotace od Ministerstev zemědělství a životního prostředí, zahájili bychom samotné čištění na jaře roku 2010,“ upřesnil Steska a dodal, že samotné práce by měly být hotovy do půl roku od jejich zahájení.
Vodní plocha v centru Zlína – takzvaná Kudlovská přehrada - vznikla v letech 1931 – 1932 na Kudlovském potoce jako zdroj požární vody pro město Zlín. Voda sloužila rovněž k napájení městských kašen. Výška hráze je 7,5 m. Plocha vodní hladiny v době kolaudace nádrže (r. 1936) byla 6977 m2, objem vody činil 27 717 m3. Tento objem je v současnosti mnohem menší, protože vrstva sedimentu na dně dosahuje 1,5 až 5 m.
Vzhledem k reálnému předpokladu, že se v nánosech vyskytuje munice z 2. světové války, nepřistoupilo doposud ani město, ani správce nádrže, kterým je Povodí Moravy, s. p., k jejímu komplexnímu vyčištění. Proběhlo však několik dílčích odtěžení nánosů: pod přítokem Kudlovského potoka provedlo Povodí Moravy čištění krátkého úseku začátkem 60. let, další částečné vyčištění od nánosů se uskutečnilo v letech 1968 – 1969 (rovněž na přítoku, v délce 80 m od konce vzdutí nádrže), v r. 1999 provedlo ve stejném úseku, ale v menším rozsahu, dílčí čištění nádrže město Zlín.
V nádrži žije celá řada živočichů. Kromě ryb, které zde vysadili rybáři (kapr, amur a jiné druhy), žijí v přehradě ve velkém množství škeble rybničné, na přítoku dokonce malá populace raka říčního. Několik jedinců raka bylo pozorováno i přímo v nádrži.