Nandu Darwinův je řazen společně s nandu pampovým, pštrosem dvouprstým, emu hnědým a kasuárem přilbovým do unikátní skupiny nelétavých ptáků, do skupiny běžců. Stejně jako ostatní pštrosi, i on se může pochlubit rychlýma nohama, krátkodobě umí vyvinout rychlost přes 60 kilometrů v hodině.
Ve volné přírodě ho lze obdivovat na jihoamerickém kontinentu, a to na území Peru, Bolívie, Argentiny a Chile. Typickým prostředím pro tento druh ptáka jsou travnaté pláně. Některé populace však lze najít i v suchých horských oblastech v nadmořských výškách okolo 4000 metrů nad mořem.
I když není nandu Darwinův bezprostředně ohrožen vyhynutím, v zoologických zahradách je ve srovnání se svým bratrancem, nandu pampovým, chován jen výjimečně. Zlínská zoologická zahrada chová nandu Darwinovi od roku 2005, kdy získala skupinku tří samců a pěti samic přímo z volné přírody z Chile.
Celou pštrosí rodinku, včetně vylíhlých mláďat, naleznou návštěvníci v jihoamerické oblasti zlínské zoo. Společnou expozici s nimi obývají lamy alpaky a mary stepní. Zlínská zoologická zahrada je otevřena denně od 08:30 do 18:00.