Přihlášeno je 320 účastníků z celé České republiky, kteří během dvou dnů vyslechnou přes 30 odborných přednášek. „Jak již název napovídá, přednášky budou zaměřeny na urgentní stavy pacientů v resuscitačních odděleních a odděleních intenzivní péče, která řeší u pacientů život ohrožující stavy a stavy multiorgánových selhání," řekla Marie Hejtmánková, náměstkyně ošetřovatelské péče Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně, jež je hlavním organizátorem akce.
Zdůraznila, že jsou to především sestry a lékaři, kteří pacienty, u nichž je třeba velmi pečlivě sledovat či vyhodnocovat a často i po určitou dobu uměle podporovat či nahrazovat určité, pro život nezbytné činnosti lidského organismu, vracejí zpět do života.
V prvním bloku přednášek se mimo jiné představilo Anesteziologicko-resuscitační oddělení KNTB a odborníci hovořili například o péči o pacienta s poraněním mozku nebo o operaci výhřezu ploténky z hlediska anesteziologické sestry. Další přednášky se týkaly například péče o pacienty s polytraumatem nebo krvácivým stavům v porodnictví.
V pátek začne dopolední blok přednášek prezentací Oddělení intenzivní péče operačních oborů KNTB. Následující přednášky budou zaměřeny například na racionální antibiotickou léčbu v intenzivní péči, problematiku nutrice (výživy) nebo osobní ochranné pomůcky. Přednášející představí novinky v legislativě v intenzivní péči, budou hovořit o přípravě na akreditaci z pohledu vrchní sestry, o užití přístrojů při chlazení a ohřevu pacientů. Zlínský lékař se podělí se svými zkušenostmi s přednemocniční péčí v Kazachstánu a jedna přednáška bude zaměřena na pokousání psem, hlášení a prevenci.
„Doufám, že přednášky a témata účastníky obohatí o nové vědomosti a že si vzájemně předají zkušenosti. Příští rok počítáme opět s konferencí s touto tématikou, avšak už s mezinárodní účastí. Kromě českých by k nám měli přijet také slovenští a němečtí odborníci. Věřím, že z konference se stane úspěšná tradice," dodala Hejtmánková.