Sympozium navazuje na výstavu Fenomén Baťa v pražské Národní galerii a je svým rozsahem a odborným významem událostí, jakou Zlín ještě nezažil. Do krajského města se sjede více než 250 architektů, urbanistů, historiků, sociologů, politologů a dalších významných odborníků z celého světa.
„Zlín je v rámci Evropy jedinečný fenomén. Město vzniklo díky odvážné vizi průmyslníka Tomáše Bati a jde o ukázkový příklad moderního urbanistického plánování podřízeného hlavní myšlence - nastolit takové podmínky, aby byla umožněna maximální výkonnost prudce expandujícího obuvnického podniku," říká Katrin Klingan, vedoucí projektu Zipp.
„Během 20. století však prošel Zlín několika zásadními proměnami. Sympozium si klade za cíl nejen připomenout historické, sociální, architektonické, urbanistické a politické aspekty vývoje podoby města, ale také nastínit možnosti a limity budoucího rozvoje," doplňuje ji Rostislav Koryčánek, ředitel Domu umění města Brna.
Zlínská část byla představena na středeční tiskové konferenci, které se za Zlínský kraj zúčastnil statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš. "Sympozium je stejně jako výstava Fenomén Baťa dokladem dobré spolupráce kraje, města, Národní galerie a dalších kulturních organizací. Období, jemuž se akce věnuje, má svůj kulturní rozměr, spočívající především v architektuře. A má také svůj významný socioekonomický rozměr. Dodnes je pro nás soustava řízení firmy Baťa příkladem a také jednou z inspirací při boji s hospodářskou krizí. Je také dokladem toho, že velkých cílů, někdy opravdu až utopistických, je možné reálně dosáhnout. Výstava i sympozium jsou samozřejmě také vynikající marketingovou aktivitou, která náš region ve světě zviditelní,“ uvedl náměstek Lukáš.
Program akce je členěn do čtyř tematických celků: „Fenomén Baťa a moderna“, „Sociální utopie/Městské utopie“, „Moderna a urbanita: Protiklad?“ a „Marketing sociální utopie“.
Součástí sympozia budou i komentované exkurze, které ve Zlíně povedou například na všechna architektonicky důležitá místa, do budovy bývalé obuvnické továrny, Baťova mrakodrapu - budovy č. 21 (bývalého vedení sídla firmy Baťa), do Obuvnického muzea, do stálé expozice v původním baťovském domku, do zlínských filmových ateliérů a dále i do Otrokovic – Baťova.
Jedna z exkurzí zavede účastníky do vily Tomáše Bati, kde sídlí Nadace Tomáše Bati a „Klub absolventů Baťovy školy práce“. Klub dodnes pečuje o památku firmy a organizuje kulturní a společenské aktivity absolventů. Sympozium „neusne“ ani večer – dvě noci ve Velkém kině budou věnovány filmům - výběru historických dokumentárních, reklamních a trikových filmů, doplněném aktuálními pracemi mladých absolventů zlínských filmových škol. Pestrý kaleidoskop filmových momentek ukazuje moderní Zlín a aktuální pohled na město v mnohovrstevné a zábavné konfrontaci. Spolek Hucot, který se věnuje podpoře současné audiovizuální kultury, připravuje spolu se zlínskými studenty noc koncertů a VJingu v 6. patře bývalého obilného sila.
Britské umělkyně Karen Guthrie a Nina Pope představí v průběhu sympozia projekt „Bata-ville: We are not afraid of the future" („Bata-ville: budoucnosti se nebojíme") z roku 2005, kdy filmově zdokumentovaly autobusovou cestu bývalých zaměstnanců baťovských satelitů z East Tilbury a Maryportu do Zlína. Součástí jejich prezentace budou ukázky archivního materiálu z baťovských spolků ve Velké Británii a promítání pasáží z filmu. Přítomni budou i někteří z aktérů filmu.
Sympozium je určeno studentům, pedagogům, vědcům a všem zájemcům o fenomén města Zlín a účast je bezplatná. Více informací a podrobný program je možné nalézt na www.projekt-zipp.de/cz. Přednášky budou tlumočeny dle potřeby do češtiny, angličtiny a němčiny.
Akci pořádá s podporou Zlínského kraje a Statutárního města Zlín organizace Zipp – česko-německé kulturní projekty, iniciativa německé Spolkové kulturní nadace, společně s Domem umění města Brna, Krajskou galerií výtvarných umění ve Zlíně a Národní galerií v Praze a ve spolupráci s nadací Stiftung Bauhaus Dessau, Bauhaus Kolleg.