Oba dva dospělí samečci o něj starostlivě pečují a samičce mládě přinášejí jen na kojení. S péčí jim však pomáhají i nejstarší, rok a půl stará mláďata. Informovala o tom mluvčí zoo Romana Bujáčková.
Domovinou těchto drobných opiček jsou říční pralesy horní Amazonie v Jižní Americe. Svým vzhledem i chováním docela připomínají naše veverky. Kosmani se obratně a rychle proplétají mezi větvemi a běhají i po velmi tenkých větvičkách. Díky své hmotnosti (váží jen 120 g, na délku měří 30 cm, z toho polovina připadá na ocásek) si to mohou dovolit. Na útěku před nepřítelem dokonce umí běhat i pozpátku. Jejich neobvyklou mrštnost dokazuje i fakt, že dokáží doskočit do vzdálenosti až 5 m.Většinu života tráví na stromech, na zem slézají velmi zřídka. Mají dobrý sluch, horší zrak, ale skvělý hmat.
Jsou to společenská zvířata, žijí ve skupinách od čtyř do patnáctí zvířat. Základ tlupy tvoří většinou rodičovský pár a až čtyři generace mláďat. Celá skupina si brání teritorium hlasitým křikem. Řada zvuků však svou vlnovou délkou spadá do oblasti ultrazvuku. V období rozmnožování má mláďata jen jedna samička ve skupině. Mláďata se rodí po březosti trvající 140 dní, v 90 % případů přicházejí na svět dvojčata. S odchovem mláďat vydatně pomáhá otec a také ostatní odrostlá mláďata. Ve volné přírodě se kosmani dožívají kolem 5 let, v zajetí až 10 let.
V přírodě si kosmani pochutnají především na stromových pryskyřicích, hmyzu, sladkých plodech a květech. Ve zlínské zoo na jejich jídelníčku najdeme nejrůznější ovoce (banány, hrozny, švestky, hrušky, jablka), dostávají také vařenou rýži, mrkev a vařené kuře. K velkým pochoutkám patří speciální želé, sladká kaše, oříšky a samozřejmě hmyz. Potravu jim ošetřovatelé podávají třikrát denně. Celá tlupa za den spořádá asi 300 g potravy.
Zlínská zoo chová tyto milé opičky v tropické hale Yucatan od prosince 2006. Tlupu tvoří 2 samečci, kteří pocházejí z plzeňské zoo, jedna samička ze Zoo Olomouc a čtyři generace mláďat. První mláďata, samečka a samičku, přivítali ošetřovatelé v září 2007, v únoru a v červenci 2008 se narodila dvojčata-samečci, poslední mládě přišlo na svět na konci prosince 2008. Jeho pohlaví prozatím není známé. V husté vegetaci tropické haly mají kosmani svá oblíbená místa. Návštěvníci je nejčastěji uvidí v blízkosti domorodé chýše u expozice hroznýšů královských a v přední části haly poblíž sochy mayského boha Slunce. Prozatím všechna mláďata zůstávají ve zlínské zoo, v blízké budoucnosti však ta nejstarší najdou svůj nový domov v některé české nebo evropské zoo.