Lhůta pro zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování je stanovena na dobu od 1. února 2009 do 31. července 2009. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
„Majiteli, který nám svou zbraň odevzdá do úschovy, vydáme potvrzení o převzetí zbraně do úschovy. Při převzetí zbraně nebudeme požadovat vysvětlení o způsobu jejího nabytí,“ oznámil vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál ve Zlínském kraji Jaroslav Čožík.
Policisté po převzetí zbraně ověří, zda zbraň neprochází policejními informačními systémy, aby zjistili případného vlastníka, a vyhlásí pátrání po původu odevzdané zbraně. Poté ji předají ke kriminalistické expertíze, aby vyloučili podezření, že s touto zbraní byl v minulosti spáchán trestný čin nebo přestupek. „Budou-li výsledky šetření negativní, budeme považovat člověka, který zbraň odevzdal, za jejího vlastníka. Ten, kdo odevzdá zbraň do úschovy, může do dvou měsíců ode dne odevzdání požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících k jejímu držení,“ doplnil Čožík.
Zbraně kategorie A jsou například vojenské zbraně, samočinné zbraně, zbraně kategorie B jsou například krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně (pistole, revolvery). Mezi zbraně kategorie C patří například brokovnice, malorážky nad 280 mm délky hlavně.
Zbraňová amnestie se v České republice vyhlašovala už v letech 1996 a 2003 a tuto akci neprovázely žádné podstatné problémy. Doba úschovy zbraně u policie závisí na provedení kriminalistické expertízy. Cílem tohoto ustanovení novely zákona o zbraních je snížení počtu ilegálně držených zbraní. Zároveň policie občany upozorňuje, že vstupuje v platnost povinnost požádat o vydání příslušného zbrojního průkazu nebo licence na signální zbraně pro použití nábojů ráže větší než 16 mm.