„Po nedělní čtvrté hodině ranní jsem se vydal na ryby a hned první nahození bylo úspěšné. Podle pohybů jsem si nejdříve myslel, že jde o menšího lína, po vylovení ryby z vody jsem však nevěřil svým očím, protože šlo o téměř 20 cm dlouhou piraňu s oranžovým břichem. Ta se přitom většinou vyskytuje hojně zejména v povodí Orinoka, Amazonky či Paraná,“ přiblížil v ten moment velmi překvapený místní rybář.
Zmíněnou rybu, jejíž některé druhy dokáží lákány pachem krve v krátké době ohlodat či dokonce zabít i větší živočichy, nejspíš do řeky Dřevnice vypustil neznámý chovatel, kterému zřejmě překážela v jeho domácím akváriu. Je pravdou, že některé druhy piraní se ve volné přírodě chovají jako predátoři. V domácím akváriu ji však lze bez problémů chovat ve společnosti ostatních ryb. Její dravost se zde projevuje pouze při krmení.
V Jižní Americe dnes žije přes třicet druhů piraní, z nichž se ovšem i zásluhou českých profesionálních chovatelů do akvárií významněji rozšířila pouze piraňa červenobřichá. V přírodních biotopech se piraně živí drobnými rybami, mršinami, červy či hmyzem. Jen některé její druhy napadají i teplokrevné živočichy a mohou být nebezpečné pro lidi. Agresivita ryb je přímo odvislá od zavodnění řek a dostatku potravy. V období dešťů a stoupajících hladin toků bývají piraně neútočné. Plní úlohu zdravotní služby, kdy požírají mršiny a živí se svou přirozenou potravou, jako jsou jiné rybky.