Kříž zde stál až do 70. let 20. století. S přípravou území pro výstavbu sídliště Střed II. byla památka svěřena římskokatolické církvi, ta jej umístila na hřbitově v Salaši. Tehdejší odstranění kříže z Otrokovic bylo provedeno nikoliv pouze se souhlasem, ale přímo z popudu tehdejšího vedení města jako odstranění náboženského přežitku z prostoru budoucího sídliště. V současnosti je barokní kříž majetkem římskokatolické farnosti Březnice, pod níž obec Salaš spadá.
O navrácení kamenného kříže usilují i někteří občané. „Kříž je hodnotnou památkou na život našich předků, je bytostně spjat s historií našeho města a jeho současné umístění na místě, se kterým nemá nic společného, je nesmyslné. Chápeme, že návrat památky představuje značné finanční náklady, ale přesto chceme navrácení kamenného kříže zpět do našeho města," potvrdilo svými podpisy v dopise zaslaného radnici osmapadesát občanů Otrokovic.
Radnice nezávisle na přání občanů iniciativně vstoupila do jednání s nynějším majitelem barokní památky. Výsledkem jednání je ochota současného vlastníka směnit s Otrokovicemi kamenný kříž za obdobný ze stejného materiálu a srovnatelné umělecké kvality.
„Město v současné době nevlastní žádnou plastiku jako náhradu za historický kříž na hřbitově v Salaši. Máme eminentní zájem na navrácení barokní památky zpět do našeho města, proto necháme na vlastní náklady zhotovit nový kříž," přiblížila postoj města starostka Radoslava Matuszková.
Náklady na jeho zhotovení jsou odhadnuty na 350 tisíc korun. „Kříž a jeho návrat zajisté nepřinese městu žádný hmotný prospěch, ale navrácení památky zpět na její místo je vítězstvím moudrosti a dějinné spravedlnosti nad čistě praktickým pohledem na svět," dodala starostka.
Kříž bude stát v nezměněných prostorových souvislostech přibližně deset metrů od původního místa na stejném rozcestí v parčíku, který podpoří důstojnou prezentaci památky.