"Lidé si půjčky berou, přestože nejsou schopni splnit smluvní podmínky. Dopouštějí se trestných činu podvod nebo úvěrový podvod, za které hrozí až tříleté vězení," uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Jedna uherskobrodská společnost podala v červnu tohoto roku trestní oznámení hned na šestnáct lidí ze Zlínska, kteří peníze nespláceli tak, jak měli. „Policisté už dvanáct z těchto klientů obvinili z trestného činu," uvedl zástupce vedoucího oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně Robert Mařák.
Patří mezi ně například šestatřicetiletý muž ze Zlína, jenž uzavřel smlouvu o půjčce na 10 tisíc korun, kterou se zavázal splatit ve dvanácti pravidelných měsíčních splátkách v částce 1249 korun. Muž zaplatil pouze necelé tři splátky. Přiznal, že platí výživné na svého syna a má další dluh ve výši 40 tisíc korun u jiného peněžního ústavu. Jeho příjem byl osm tisíc korun měsíčně. Novou smlouvu uzavřel přesto, že věděl, že peníze nebude moci splácet.
Policisté se často setkávají i s případy, kdy si lidé berou další půjčky, aby splatili své předchozí závazky. „To udělala i osmatřicetiletá žena ze Zlína. Od soukromé společnosti obdržela půjčku ve výši 16 tisíc korun. Tu si vzala především na to, aby doplatila dvě splátky u předchozí půjčky, kterou dostala od stejné společnosti," řekl kriminalista, který má případ na starosti. „Žena navíc splácela úvěr ve výši 70 tisíc korun, který již dříve obdržela od své banky, a další tři úvěry od soukromých peněžních ústavů. Její dluh přesáhl 160 tisíc korun. Žena nemá splátky z čeho hradit, její dluh roste a s ním rostou také penále a riziko trestu odnětí svobody," dodal.
V loňském vyšetřovali zlínští policisté 117 případů trestného činu úvěrový podvod. Od začátku tohoto roku jich prověřovali už padesát. Podle informací policejní mluvčí se dá předpokládat, že toto číslo nejvíce poroste v období vánoc, kdy si lidé berou půjčky na dárky. „Objasněnost u úvěrových podvodů je vysoká, například v roce 2005 se v České republice objasnilo 85 procent případů, policisté ve Zlíně dokonce objasnili 87 procent," doplnil Robert Mařák s tím, že v daném roce byla průměrná škoda na jeden trestný čin 90 500 korun.
Žadatelé o úvěr by si měli velmi důkladně přečíst úvěrové smlouvy. Navíc policisté doporučují, aby se lidé s žádostí o půjčky obraceli spíše na zavedené státní banky. Soukromé peněžní ústavy peníze půjčí i bez prověření solventnosti a obrací se na ně právě lidé, kteří by jinde úvěr nedostali, protože by neměli na splátky. Tím se ale jejich finanční situace stává daleko tíživější a navíc se dostávají do střetu se zákonem.