Areál městských lesů Zlín Tlustá hora je stejně zbytek republiky zasažen kalamitním výskytem kůrovce ve smrkových porostech. Jen v roce 2019 muselo být kvůli kůrovci vykáceno 6500 plnometrů dřeva, což je téměř dvojnásobek ročního limitu těžby stanoveného před kalamitou. Jen letos od ledna do května bylo vykáceno na 2750 plnometrů kůrovcového dříví a ani další vývoj zatím není optimistický.
Namísto smrků listnaté stromy
„Současně s těžbou zalesňujeme. V uvedeném období jsme vysadili přes 41 tisíc nových stromků, převážně buků a dubů. Kromě toho se nám daří obnovovat les přirozeně bez umělé výsadby,“ uvedl náměstek primátora pro oblast městské zeleně a životního prostředí Bedřich Landsfeld. Od roku 2019 do současné doby Odbor městské zeleně eviduje kolem pěti hektarů ploch s přirozenou obnovou lesa. V lesích se dobře daří stromům, jako je buk, javor, i dub a v malém měřítku rovněž jasan. Je naděje, že v budoucnosti budou tyto lesy stabilnější a zdravější. Pro posílení biodiverzity jsou ponechány na některých pasekách i hromady klestu, které již nejsou z hlediska kůrovce nebezpečné, ale mohou být úkrytem pro užitečný hmyz.
Procházka v lese může být nebezpečná
Vznikem rozsáhlých pasek na mnoha místech zůstaly v porostech nestabilní stěny, které, zvláště při bouřkách mají velký potenciál k vývratům a zlomům. Odbor městské zeleně proto upozorňuje návštěvníky lesa, aby dbali zvýšené opatrnosti a při zvýšené síle větru či bouřce do lesa vůbec nechodili. (JN)