Můžete si sem udělat velmi pěkný výlet pěšky nebo na kole, a to ze všech okolních vesnic. Z Bohuslavic nedaleko Kyjova, z vedlejších Jestřabic anebo z Koryčan či Střílek. Z druhé strany se sem dostanete po turistických značkách z Buchovic či Starého města. Rozsáhlý hradní komplex vznikl mezi léty 1327 až 1333. Opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchranné práce, další v roce 1940. V současnosti se o hrad stará občanské sdružení Polypeje, které se snaží o záchranu, dokumentaci a zpřístupnění památky.
Hrad „Nový Cimburk“, vystavěný ve slohu francouzské gotiky, byl založen Bernardem z Cimburka, který panství získal záměnou za „Starý Cimburk“ u Trnávky od Jindřicha mladšího z Lipé za území nad horním povodím stupavským. Jistý vliv tu jistě sehrál i sňatek se Sabinou Koryčanskou. Bernard s hodností zemského podkomořího byl ve službách krále Jana Lucemburského.
Zhruba od roku 1720 začal Cimburk chátrat. O jeho záchranu se v roce 1930 pokusili majitelé koryčanského velkostatku s podporou ministerstva školství a národní osvěty. V západní části hradu byla zabezpečena polygonální bašta a vnější hradební zeď vyspárováním a vyzděním. V severovýchodním nároží hradního paláce pak byl zajištěn gotický portál v prvním poschodí a dvě sousední okna na severní straně. Další práce pokračovaly v roce 1940, kdy památkáři zjistili, že hrozí zřícení celého východního nároží hradu. Vzhledem k válečné době pak veškeré práce ustaly.
V současnosti si lze areál projít po trasách, které jsou zadokumentovány v průvodci. V něm si návštěvníci přečtou nejrůznější zajímavosti a díky popisu si mohou představovat některé zaniklé části hradu. K vidění je například šíjová hradba, krásný výhled do lesů je ze strážné věže.
Hrad je přístupný do konce srpna každý den, vždy od 9 do 18 hodin. Dospělí zaplatí za vstupné 30 korun, studenti, děti do 15 let a důchodci 20 korun. Děti do šesti let si zříceninu prohlédnou zdarma. Více na http://www.branapamatek.cz/cimburk.