Účelem cvičení bylo prověřit činnost jednotek hasičského záchranného sboru při vyprošťování osob ze sutin a závalů. "Zjistit, zda je jednotka dostatečně vybavena technickými prostředky pro vyprošťování ze závalů, připomenout si pravidla záchranných prací, technické postupy a upozornit na možná rizika i nedostatky," upřesnil mluvčí hasičů Ivo Mitáček.
Důležité bylo i zjistit, zda jsou jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů schopny provést prvotní zásah před příjezdem specializovaných pátracích skupin (např. USAR). U velitelů se zjišťovalo, zda jsou schopni řídit zásah na dané téma a zároveň se i ověřovala spolupráce jednotlivých družstev i specializovaných skupin hasičů.
Na tísňovou linku 112 přišlo hlášení vyděšené ženy, že u Kostelce došlo k závalu jejího manžela, který kopal na zahradě bazén. Operační důstojník hasičů na místo vyslal jednotku profesionálních hasičů se dvěma vozy a jednotku sboru dobrovolných hasičů z Kostelce. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k závalu a zranění nejméně jedné osoby. Zraněný muž byl zasypán do půl těla, chrčel a upadal do bezvědomí. Hasiči začali s jeho vyprošťováním pomocí lopat. Velitel zásahu od něj zjistil, že ve výkopu je zavalen i jeho švagr. Hasiči se rozdělili na dvě skupiny a začalo vyhledávání druhého muže. Ve výkopových a vyprošťovacích pracích se hasiči postupně střídali.
Po vyhrabání zraněného byl muž naložen na transportní nosítka, byl vytažen z jámy a odnesen k vozidlu zdravotnické služby. Jeho záchrana, z obavy o takzvaný "crush syndrom", trvala hasičům asi patnáct minut. Dalších dvacet minut trvalo vyhledání druhého zavaleného, který pod zeminou zahynul. Při cvičení hasiči zkoušeli různé způsoby pomoci, zajištění kolegů nebo zpevňování boků jámy proti dalším sesuvům.
Při cvičení byl nasazen také speciální sací bagr, který dokáže vysát nejen sypké materiály, ale také suť a stavební materiál. "Využití tohoto technického prostředku bylo pro potřeby hasičů zkoušeno v našem kraji vůbec poprvé. Technici sacího bagru předvedli, že pro ně není problém odsát i velmi zhutnělou zeminu a dokonce jílovitý materiál. Různými nadstavci a hadicemi mohou pracovat až do vzdálenosti 30 metrů od bagru," popsal Mitáček s tím, že další seznámení se se strojem bylo pro hasiče připraveno na stanici ve Zlíně.
Na toto ojedinělé cvičení se přijeli podívat odborníci i hasiči z celého Zlínského kraje. Získané poznatky budou sloužit pro další výcvik a školení hasičů.