Cvičení se zúčastnila jednotka profesionálních hasičů ze Zlína. Novinkou bylo použití speciálního záchranářského nafukovacího "chodníku". "Nafukovací chodník o rozměru 1,25 x 5 metrů je vyroben z pevných materiálů, které odolávají většímu zatížení, oděru i teplotám. Dá se použít jak na volné vodě, tak i na zamrzlých plochách. Skvělé místo zaujímá v krizových situacích například na nezpevněném nebo praskajícím ledu," popsal mluvčí hasičů Ivo Mitáček.
Správným rozložením váhy po jeho celé ploše dovoluje chodník účast více záchranářů při akci. Podle mluvčího tak odpadají situace, kdy jištění jen jednoho záchranáře je málo účinné a spuštění člunu příliš zdlouhavé. Více hasičů znamená rychlejší pomoc a bezpečnější vytažení těla z ledové vody. Nafouknutí chodníku z tlakové lahve dýchacího přístroje zvládají hasiči asi za 20 sekund.
Záchranářský chodník se dá využít i při jiných operacích a má široké možnosti použití. V případě potřeby se dají jednotlivé díly na sebe napojovat a mohou vytvořit opravdu dlouhou přechodovou plochu.
Při cvičeních jsou znovu testovány také suché zásahové obleky, které jsou právě určeny do velmi nepříznivých podmínek. Hasiči v nich zkouší nejen záchranu, ale i další možnosti pohybu a pobyt v ledové vodě. Obleky jsou dále využívány například při vytahování aut z vody, odstraňování naplavenin z mostních pilířů nebo při záchraně uvízlých zvířat v zimních měsících.
Celé vodní cvičení bylo jištěno fixními lany a hasiči ve vodě byli pod neustálým dozorem svých kolegů. Hasiči si vyzkoušeli také práci s motorovou pilou při vyřezávání otvoru do dvacet centimetrů tlustého ledu.
Jen za neděli 11. ledna vyjížděli hasiči v Uherském Hradišti a v Kroměříži ke třem zásahům na záchranu zamrzlých labutí v ledu řeky Moravy. Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje má zájem na dalším odborném školení a výcviku hasičů při záchranách z ledu, a proto budou cvičení pokračovat i na dalších stanicích v kraji.