Výtěžek sbírky poputuje na projekty realizované právě zlínskou pobočkou. Sbírka byla součástí akce, která se po celý den konala v obchodním a zábavném centru Zlaté jablko. Zlínská pobočka humanitární organizace ADRA tam připravila svůj den, na němž mimo jiné představila i informační kampaň nazvanou Česko proti chudobě.
Dále tam byla k vidění výstava fotografií z projektů, které realizuje ADRA v zahraničí i v tuzemsku. Zlínská ADRA na výstavě představila i například letošní letní tábor ve Zlíně nebo snímky z dobrovolnické mise v Ukrajině. Součástí dne byl také workshop, v němž si lidé vyráběli svoji vlastní lžičku. „Při příchodu si za 40 korun zakoupili kovovou část lžíce a na ni si poté vyrobili podle své vlastní fantazie rukojeť. Ta se zhotovovala ze speciální polymerové hmoty FIMO, kterou lze v troubě na 130 stupňů Celsia vypéci a lžička poté získá pevnou ručku," popsala organizátorka akce Vendula Macháčková. Při výrobě měli lidé k dispozici více než desítku barev a vzorů. Celkem se během dne vyrobilo na 105 kávových lžiček.
Zakoupením lžičky tak lidé přispěli na projekty, které organizuje zlínská ADRA. Mezi ně patří například výcvik psychosociální pomoci, dobrovolnické centrum nebo projektové vzdělávání. Zakoupení lžíce však nebylo jedinou možností, jak na tyto projekty přispět. „Po celý den byla v centru Zlína veřejná sbírka. S ní nám pomohli především studenti, ve skupinkách dobrovolníků se však objevily i nejmenší děti ze skautského oddílu, které chodily s kasičkami v doprovodu dospělých," uvedl ředitel zlínské pobočky ADRA Richard Medřický s tím, že právě nejmenší děti byly ve výběru dobrovolných příspěvků jedny z nejlepších. „V ulicích chodily s nadšením, dokonce i samy přispěly a vyrobily si lžíci," dodal Richard Medřický.
Symbol lžíce vybrali organizátoři akce záměrně. Váže se totiž k informační kampani Česko proti chudobě, na niž bude ADRA po celý den upozorňovat v kratší prezentaci. Účastníci této debaty získají pásky na ruku vyrobené v chráněných dílnách. Česká republika se stejně jako dalších 190 států zavázala splnit do roku 2015 takzvané Rozvojové cíle tisíciletí, které by měly zásadně změnit podobu dnešního světa. Základních rozvojových cílů je osm. Prvních sedm je zaměřeno na zlepšení situace v nejchudších zemích světa, poslední osmý cíl se týká i vyspělých států, které by měly usilovat o vybudování globálního partnerství v oblasti rozvojové spolupráce.
„Mezi hlavní cíle patří odstranění extrémní chudoby a hladu, dosažení základního vzdělání pro všechny, prosazovat rovnost pohlaví a posílit roli žen ve společnosti, snížit dětskou úmrtnost, zlepšit zdraví matek, bojovat s HIV/AIDS, malárií a dalšími nemocemi nebo zajistit udržitelný stav životního prostředí," konkretizovala Vendula Macháčková s tím, že posledním cílem je budování světového partnerství pro rozvoj. Česká republika dává ročně 0,1 % hrubého národního důchodu (HND) na rozvojovou pomoc, což je 22 krát méně než roční rozpočet české armády. Citelná úleva pro 20 nejvíce zadlužených zemí by stála mezi 5,5 až 7,7 miliardy dolarů, což odpovídá zhruba nákladům na výstavbu EuroDisneylandu. Více na www.ceskoprotichudobe.cz.