Vlastní zaměření nemocné tkáně pro další ozáření navíc trvá půl hodiny až hodinu a pacient se při něm nesmí pohnout.
„Nejedná se o plné zářivkové osvětlení, které může být pro pacienta nepříjemné. Nové osvětlení, které je vytvářeno za pomoci speciálních LED panelů má člověka výrazně zklidnit, neoslňovat ho a má být pro něho příjemnější než původní zářivkové, uvedl primář Onkologického centra Milan Koutek s tím, že zlínské centrum je dynamickým osvětlením AmbiScene vybaveno jako jediné v České republice.
Různobarevné světlo, které je voleno na přání pacienta, nabízí nejen větší komfort, ale snižuje i četnost opakování zdlouhavého procesu. Při vyšetření je totiž nutné, aby nemocný ležel po celou dobu v klidu, což není pro nemocného úplně jednoduché. Při tlumené příjemné barvě se však podle lékaře pacient lépe soustředí. Ředitel pro zdravotnické obory Miroslav Kunzfeld připomněl, že nemocnice tak ušetří i peníze v rozpočtu. "Jedno takové vyšetření přijde totiž na několik tisíc korun," dodal.
Díky technologii 22 speciálních LED svítidel napájených třemi speciálními zdroji lze v místnosti nastavit barvu, kontrast, frekvenci a intenzitu osvětlení. Pacient si může sám určit, zda chce mít místnost laděnou do pastelové barvy žluté, modré, zelené, oranžové nebo jiné. Nemocnice tuto technologii získala jako sponzorský dar od společnosti Philips. Podle zástupců firmy činí průměrná míra opakování vyšetření okolo čtyř procent, s využitím nového systému klesá až na půl procenta. Podobná zařízení již mají nemocnice v Německu, Španělsku, Polsku či Izraeli.
Primář Kohoutek připomněl, že nová technologie pro radioterapii v Onkologickém centru prochází fyzikálním provozem, tedy bez pacientů. V klinickém provozu bude asi ve druhé polovině ledna 2009. „Fyzikální provoz je pod dozorem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který po zajištění všech přejímacích zkoušek vyžaduje nezávislý audit. Ten nyní probíhá na přístroji pro brachyterapii, pomocí kterého jsou zaváděny zářiče přímo do pacienta. Zde by měl být první pacient ozářen před vánočními svátky," upřesnil primář.
Doplnil, že audit na lineární urychlovač by měl být hotov počátkem ledna příštího roku a do klinického provozu bude urychlovač spuštěn ve druhé polovině ledna 2009.
Moderně vybavené komplexní Onkologické centrum v KNTB bylo slavnostně otevřeno letos 1. října. Jeho výstavba začala loni v polovině září. Celkové investice do jeho stavby a technologie dosáhly 320 milionů korun. Stavbu financoval Zlínský kraj a přístrojové vybavení sama nemocnice.